01-09-2015 - 05-09-2015
World Archery 3D Championships
30 Aug 2015, Sunday
Accreditation
09:00-18:30Archery village, Terni
Unofficial training
10:00-16:00Archery field, Terni
31 Aug 2015, Monday
Accreditation
09:00-18:30Archery village, Terni
Unofficial training
10:00-16:00Archery field, Terni
1 Sep 2015, Tuesday
09:15Transport from Hotels
Equipment Inspection and Official practice
10:00-14:00Marmore Falls
Team managers meeting
15:00Marmore Falls
17:00Transport to Hotels and Opening Ceremony
Opening Ceremony
18:00Terni town centre
19:15Transport to Hotels
2 Sep 2015, Wednesday
08:30Transport from Hotels
Qualification Rounds
Yellow Course
09:00-09:30Yellow Course Warmup
Blue Course
Blue Course Warmup
Red Course
Red Course Warmup
09:45Calling of the groups
Yellow Course
10:00-15:00Course 1
Blue Course
Course 1
Red Course
Course 1
16:00Transport to Hotels (approx.)
3 Sep 2015, Thursday
08:30Transport from Hotels
Qualification Rounds
Yellow Course
09:00-09:30Yellow Course Warmup
Blue Course
Blue Course Warmup
Red Course
Red Course Warmup
09:45Calling of the groups
Yellow Course
10:00-15:00Course 2
View Individual Results
View Team Results
Blue Course
Course 2
View Individual Results
View Team Results
Red Course
Course 2
View Individual Results
View Team Results
16:00Transport to Hotels (approx.)
4 Sep 2015, Friday
08:00Transport from Hotels
08:30-09:00Warm up individuals
09:001st Individual Elimination Round
09:05Calling of the groups
09:30-11:3012 targets marked
11:30Shoot off, if any
Team Elimination Round
12:00-12:30Warm up Teams
12:45Calling of the groups
13:00-14:00Team Elimination Round - 8 targets
Team Matches
1/4: MT, WT
14:00Shoot off, if any
14:152nd Individual Elimination Round
14:30Calling of the groups
14:45-16:15 +308 targets marked
16:15 +30Shoot off, if any
17:30Transport to Hotels (approx.)
5 Sep 2015, Saturday
08:30Transport from Hotels to the Finals Field (Marmore Falls)
Warm Up Field
09:00-14:15available for archers still competing
Individual Matches
09:30-10:151/2: CM, CW, BM, BW, LM, LW, IM, IW
Team Matches
10:30-11:151/2: MT, WT
Individual Matches
12:15-12:25
Bronze: Instinctive Women
BASSI Iuana (ITA) - (SWE) BACKMAN Ulrika
12:25-12:35
Bronze: Instinctive Men
PITTALUGA Fabio (ITA) - (CZE) MADURKAY Petr
12:35-12:45
Bronze: Longbow Women
GARRIDO LAZARO Encarna (ESP) - (EST) VIRULA Katrin
12:45-12:55
Bronze: Longbow Men
IRIARTE LARUMBE Jose Luis (ESP) - (SWE) ELWING Jan
12:55-13:05
Bronze: Barebow Women
PENNACCHI Luciana (ITA) - (RUS) KALUGINA Maria
13:05-13:15
Bronze: Barebow Men
MOLNAR Jozsef (HUN) - (FIN) LESKINEN Timo
13:15-13:25
Bronze: Compound Women
SABITZER Michaela (AUT) - (ESP) ALVAREZ Pilar
13:25-13:35
Bronze: Compound Men
PACEY David (FRA) - (DEN) STEFFENSEN Jacob
13:35-13:45
Gold: Barebow Men
SEIMANDI Giuseppe (ITA) - (ESP) JUANOLA CODINA Sebastian
13:45-13:55
Gold: Barebow Women
NOZIGLIA Cinzia (ITA) - (SWE) ASELL Stine
13:55-14:05
Gold: Compound Women
SODERSTEN Lisa (SWE) - (FIN) LANTEE Anne
14:05-14:15
Gold: Longbow Women
BARBARO Giulia (ITA) - (ITA) RIZZI Donatella
14:15-14:25
Gold: Instinctive Men
MOLNAR Ferenc (HUN) - (RUS) PARASHCHENKO Vitalii
14:25-14:35
Gold: Instinctive Women
SMIRNOVA Elena (RUS) - (ITA) BERTOGLIO Rossella
14:35-14:45
Gold: Compound Men
WIENER Nico (AUT) - (FIN) RUTONEN Mika
14:45-14:55
Gold: Longbow Men
PAHLM Per Ivar (NOR) - (ITA) PONTREMOLESI Marco
Team Matches
15:00-15:10
Bronze: Women Team
Sweden (SWE) - (FRA) France
15:10-15:20
Bronze: Men Team
Austria (AUT) - (HUN) Hungary
15:20-15:30
Gold: Men Team
Spain (ESP) - (DEN) Denmark
15:30-15:40
Gold: Women Team
Italy (ITA) - (ESP) Spain
15:45Transport to Hotels
Award and Closing Ceremony
17:00Archery village, Terni
Gala dinner and Party
20:30Archery village, Terni
Individual EventsQualification RoundEliminationsBracketsRankings
Compound Men
Compound Women
Barebow Men
Barebow Women
Longbow Men
Longbow Women
Instinctive Men
Instinctive Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Men Team
Women Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - Vers. 2.5 - NEW
Team Managers booklet 2.5
Jury of Appeal
Rule reminder
Oc Website
Videogallery
Photogallery
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!